Error message

  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).
  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).

You are here

  היי טק ומלונאות – IN. כל השאר – OUT

המשך התחזקות מגזר ההיי טק והמשך מגמת הסבת מבני משרדים למיזמי מלונאות בת"א יוצרים סדר תעסוקתי גיאוגרפי חדש

שחר אפל
- יועץ אסטרטגי-פיננסי
24.02.19

עזריאלי שרונה
צילום: יח"צ
עזריאלי שרונה, ת"א. העיר קולטת בעיקר חברות היי טק

מדינת ישראל ממשיכה לטפס בשנים האחרונות בדירוג העולמי לפי הפורום הכלכלי העולמי ומדד החדשנות של בלומברג. בשנים 2016-2017  דורגה ישראל במדד ריכוז החוקרים במקום ה-1  בעולם, במדד החדשנות במקום ה-2 בעולם, במדד "צפיפות" ההיי טק במקום ה-3 בעולם.

הסיבות לכך הן בראש ובראשונה הון אנושי איכותי, עוצמה מדעית ויכולות טכנולוגיות. לאור זאת, אין זה פלא שחברות כמו אמזון, גוגל, פייסבוק, GM ועוד ועוד פותחות מרכזי פיתוח בארץ, וממשיכות להגדיל משנה לשנה את מצבת העובדים שלהן בארץ.  ההשקעות הללו ממשיכות להאיץ את פעילות ההיי טק באפקט קלאסי של "ביצה ותרנגולת", מתוך תפיסה שמרבית הצמיחה המשקית תגיע מענפי ההיי טק. כך זוכה התחום הן לתמיכה ממשלתית עקבית בתחומי מו"פ והן להגדלת תקציבי החינוך וההשכלה המלמדים את מקצועות ההיי טק.

נתוני למ"ס לשנת 2014 מצביעים על כך ש-22% ממקומות העבודה בהיי טק נמצאים בת"א לבדה, ועוד 39% נמצאים באזור המרכז שאינו ת"א. שטחי התעסוקה של חברות ההיי טק הגדולות והבינוניות מאופיינות בשטחים מרווחים יותר ביחס לחברות מתעשיות אחרות ונמצאות, לרוב, בת"א. ת"א זוכה למרבית הביקושים בזכות איכות מגדלי המשרדים, ריכוז חברות היי טק באזור מצומצם יחסית, ובעיקר רצון החברות להיות קרובות למקום מגוריהם של המועסקים אצלה. שכן – מרבית ההייטקיסטים בתפקידי מו"פ יכולים להרשות לעצמם חיים בערים יקרות, בת"א ובטבעת הצמודה לה.

כתוצאה מביקושי חברות ההיי טק לשטחי משרדים ועליית מחיריהם, חלה מגמה מובהקת של יציאת תעשיות מסורתיות שאינן היי טק, הדוגלות בהתייעלות תפעולית, אל מחוץ לת"א. זאת, לצד רצון העיריות במעגל השני לת"א להגדיל את מקורות הארנונה שלהן.

כך החלו עיריית בני ברק ורמת גן לקדם תב"עות לבניית מיליוני מ"ר לתעסוקה בשטחן. עיריית בני-ברק פיתחה את אזור ה-BBC והיא ממשיכה להציפו בשטחי משרדים. עיריית רמת-גן מתכננת להכפיל ויותר את היקף זכויות הבנייה באזור הבורסה. גם פתח תקווה נערכת לביקושי משרדים, ונכון למועד זה, נבנים  כ- 6 מגדלי משרדים בני יותר מ-30 קומות בסטנדרט תל אביבי על ציר ז'בוטינסקי, סמוך לתחנת הרכבת הקלה של הקו האדום, הצפויה להיפתח ברבעון האחרון של שנת 2022.

משרד התיירות אף הוא גורם לעליית מחירי המשרדים בת"א, עקב גידול בלינות התיירים בעיר. זאת, בעקבות "מסלול ירוק" למיזמים שיהפכו מבנים קיימים בגדלים של 2,000 מ"ר עד 20,000 מ"ר לבתי מלון, תוך מתן מענק של עד 10% מעלות ההקמה

בשנים 2012 עד 2016  חווינו מעבר של התעשיות המסורתיות שהיו שנים באזורי העסקים הראשיים של ת"א אל בני ברק ופתח תקווה. כך לדוגמה בנק לאומי ומיטב ד"ש העבירו את משרדם מלב ת"א אל מגדל צ'מפיון, אקסלנס העביר את פעילותו ממגדל משה אביב לפתח תקווה ובנק מזרחי העביר את פעילות המוקדים שלו ואחרים מלב ת"א אל אזור התעשיה של לוד-רמלה. גם חברת בזק הודיעה שתעזוב את 17 הקומות שהיא שוכרת מזה 20 שנים במגדל המשולש של עזריאלי, לטובת מעבר למבנה חדש באזור התעשיה של חולון. בנק דיסקונט צפוי להקים את כלל משרדי קבוצת דיסקונט במתחם ה-1000 בראשל"צ ובנק הפועלים תר אף הוא אחר הזדמנות לרכישת קרקע לבניית המטה המרכזי שלו במעגל השלישי של תל אביב, כדי לעבור מהבניין בו הוא יושב ברחוב הרכבת בת"א.

משרד התיירות אף הוא גורם לעליית מחירי המשרדים בת"א עקב גידול בלינות התיירים בעיר. זאת, בעקבות "מסלול ירוק" למיזמים שיהפכו מבנים קיימים בגדלים של 2,000 מ"ר עד 20,000 מ"ר, והנמצאים באזורים בעלי פוטנציאל תיירותי, לבתי מלון, תוך מתן מענק של עד 10% מעלות ההקמה. בניין כלל, למשל, בצומת הרכבת בדרום ת"א הפך למלון בשם NYC מקבוצת פתאל; מלון לינק מקבוצת דן פועל בשאול המלך (מה שפעם היו משרדי חברת עמידר) משרדי מנורה המיתולוגיים ברחוב אלנבי בת"א יהפכו למלון מקבוצת BROWN  והרשימה עוד ארוכה.   

המשך התחזקות מגזר ההיי טק והמשך מגמת הסבת מבני משרדים למיזמי מלונאות בת"א יוצרים סדר תעסוקתי גיאוגרפי חדש. חברות  ישראליות ובנקים, אלה שבנו את כלכלת המדינה, מפנות את מקומן לקטר שימשיך להזניק את המשק קדימה – עד היעלמותן ממפת ת"א.

אודות המחבר
שחר אפל
יועץ אסטרטגי-פיננסי לארגונים גדולים ומנהל קבוצת הפייסבוק "משכנתא בישראל"

קורסים ואירועים קרובים


מלון דיוויד אינטרקונטיננטל תל אביב
תאריך:
07.11.2019

ב.ס.ר 1 , קומה 23 , רחוב בן גוריון 2 , רמת גן
תאריך:
23.09.2019

ב.ס.ר 1 , קומה 23 , רחוב בן גוריון 2 , רמת גן
תאריך:
22.09.2019

נדל"ניוזלטר

מעוניינים לקבל עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן?

f
המרכז בפייסבוק