Error message

  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).
  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).

You are here

פרשת זיוף העסקאות בצפון: 30 חודשי מאסר ויותר לשני עורכי הדין

עורכי הדין דן שפריר וג'סאן בן עזאר ערטול עמדו במוקד גזר הדין של המחוזי • "פעלו באופן שיטתי, מתוחכם ומתוכנן מראש, תוך זלזול באזרחים תמימים וברכושם"


יובל ניסני
- כתב ועורך תוכן, מרכז הנדל"ן
28.11.19

השופט טאהא. "הנאשמים עשו שימוש ציני ברשויות המדינה"
אתר בתי המשפט
השופט טאהא. "הנאשמים עשו שימוש ציני ברשויות המדינה"

30 ו-36 חודשי מאסר לשני עורכי דין שעמדו במרכז פרשת זיוף עסקאות נדל"ן גדולה בצפון. כזכור, בחודש אפריל האחרון ניתנה הכרעת הדין בפרשה, שתחילתה בשנת 1995, אז החלו כמה מהנאשמים – מתוך 12 בסך הכול הכלולים בגזר הדין – בניסיון השתלטות על קרקעות בצפון, על ידי זיוף מסמכים וייפויי כוח שמעידים כי בעליהן מכרו אותן, לכאורה. אותם בעלי קרקעות כבר הלכו לעולמם, והמזייפים ניצלו זאת. מדובר בקרקעות בנצרת, בביר אלמכסור, בכפר זרזיר, בריינה וביישובים נוספים, ששוויין מוערך במאות אלפי שקלים ובמיליוני שקלים.

בגזר הדין, שניתן על ידי שופט בית המשפט המחוזי בנצרת, ערפאת טאהא, בעקבות כתב האישום שהגישו עו"ד ליאורה חילו ועו"ד צביקה אברמוביץ מפרקליטות המדינה במחוז צפון, כתב השופט כי הנאשמים נקטו ב"השתלטות סדרתית על קרקעות תוך זיוף מסמכים. דפוס הפעולה כלל איתור חלקות שבעליהן נפטרו וזיוף מסמכים נוטריוניים מלפני 70 שנה, לפיהם הקרקעות נמכרו לכאורה לאחרים ועברו כמה ידיים. בחלק מהמקרים, לאחר שהקרקעות הועברו על שמות לקוחותיו של הנאשם דן שפריר – עורך דין ותיק - הם מכרו אותן לצדדים שלישיים.

יש לראות את מעשיו של הנאשם שפריר, עורך דין, בחומרה יתרה בשל היקף מעורבותו בפרשה, משום שהמשיך לייצג את המעורבים למרות שידע בפועל כי המסמכים שנמסרו לטיפולו הם מסמכים מזויפים, ולכל הפחות קינן בליבו חשד ממשי כבד וקונקרטי באשר למהות המסמכים שנמסרו לטיפולו ובאשר לאפשרות שמדובר בסדרת מסמכים מזויפים. הוא ערער את אמון הציבור בציבור עורכי הדין, ופגע פגיעה קשה ביותר בכבוד המקצוע ובכלל ציבור עורכי הדין"

הנאשמים עשו שימוש ציני ברשויות המדינה ובמוסדות האמונים על רישום הזכויות, והגישו להם הצהרות כוזבות ומסמכים מזויפים במטרה לגזול את קרקעותיהם של הקורבנות ולזכות ברווח קל ובנכסים שאינם שלהם. זאת עשו באופן שיטתי, מתוחכם ומתוכנן מראש, תוך הפגנת נועזות בלתי רגילה, ללא כבוד ותוך הפגנת זלזול באזרחים תמימים וברכושם, ללא כל מורא ופחד משלטון החוק ומרשויות המדינה וכל זה מתוך מטרה להשיא רווחים כלכליים".

השופט טאהא נתן בגזר דינו משקל רב לעובדה ששניים מהנאשמים, שפריר וג'סאן בן עזאר ערטול, הם עורכי דין במקצועם. "יש לראות את מעשיו של הנאשם שפריר, עורך דין, בחומרה יתרה בשל היקף מעורבותו בפרשה, משום שהמשיך לייצג את המעורבים למרות שידע בפועל כי המסמכים שנמסרו לטיפולו הם מסמכים מזויפים, ולכל הפחות קינן בליבו חשד ממשי כבד וקונקרטי באשר למהות המסמכים שנמסרו לטיפולו ובאשר לאפשרות שמדובר בסדרת מסמכים מזויפים. הוא ערער את אמון הציבור בציבור עורכי הדין, ופגע פגיעה קשה ביותר בכבוד המקצוע ובכלל ציבור עורכי הדין. מעשים אלה יש להוקיע ולהביע את שאט נפש על ידי ענישה הולמת.

אין להכביר מילים על חומרת העבירות שבהן הורשע הנאשם עו"ד ג'סאן בן עזאר ערטול, נוכח ניצול מעמדו כעורך דין המורשה לאמת חתימות ולהגיש דיווחים לרשויות המס השונות. בעניינו של נאשם זה, יש לציין את הימנעותו מהבעת חרטה, ולקולא – את היעדר העבר הפלילי, נסיבותיו האישיות הקשות, חלוף הזמן והשעייתו מלשכת עורכי הדין".

אופן פעילות הנאשמים מלמד כי אין מדובר במעידה רגעית או טעות חד פעמית אלא במעשים מתוכננים לפרטיהם, אשר הקשו על חשיפת המעשים וההתחקות אחרי הגורמים שעמדו מאחורי הקלעים שביצעו את העבירות הנדונות. בכל הנוגע לרכיב הנזק הכספי, שווי הקרקעות באישומים השונים הגיע לכדי מאות אלפי שקלים ואפילו מיליונים, כך שהנזק שהיה עלול להיגרם הוא עצום בהיקפו"

המדינה, המאשימה בהליך זה, טענה גם היא טענות קשות בכתב האישום שהגישה נגד 12 הנאשמים: "מדובר במערכת מתוכננת ומאורגנת היטב אשר פעלה באופן מכוון מטרה, והכול על מנת לגזול קרקעות שלא כדין, ולהפיק מכך רווח על חשבון הקורבנות, בעלי הקרקעות או רוכשיהן הפוטנציאליים. 

אופן פעילות הנאשמים מלמד כי אין מדובר במעידה רגעית או טעות חד פעמית אלא במעשים מתוכננים לפרטיהם, אשר הקשו על חשיפת המעשים וההתחקות אחרי הגורמים שעמדו מאחורי הקלעים שביצעו את העבירות הנדונות. בכל הנוגע לרכיב הנזק הכספי, שווי הקרקעות באישומים השונים הגיע לכדי מאות אלפי שקלים ואפילו מיליונים, כך שהנזק שהיה עלול להיגרם הוא עצום בהיקפו".

הנאשמים הורשעו בשורה אורכה של עבירות, וביניהן שימוש במסמך מזויף, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, שיבוש הליכי משפט, מסירת הצהרה לא נכונה לרשויות המס ביודעין, קשירת קשר לביצוע פשע, זיוף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר בנסיבות מחמירות, מסירת הצהרה לא נכונה לרשויות מיסוי מקרקעין ביודעין ועוד.

עשרות חודשי מאסר וקנסות של עשרות אלפי שקלים

כלל הנאשמים – למעט נאשם אחד ששהה באשפוז ביום הקראת גזר הדין – נשלחו לתקופת מאסר בפועל של עשרות חודשים, והוטלו עליהם קנסות גדולים. כך למשל, נשלח עו"ד בן עזאר ערטול ל-36 חודשי מאסר בפועל, והוטל עליו גם קנס של 60 אלף שקלים. נוסף על כך הוטל עליו עונש מאסר על תנאי של שנה, למשך שלוש שנים. הוא יחל לרצות את עונשו לקראת סוף ינואר הקרוב.

על עו"ד דן שפריר הוטלו 30 חודשי מאסר, קנס כספי בסך 80 אלף שקל ושנת מאסר על תנאי למשך שלוש שנים. הוא יחל לרצות את עונשו בסוף החודש הבא. על הנאשמים האחרים הוטלו עונשים שנעים בין 24 ל-36 חודשי מאסר בפועל, בתוספת קנסות.

נציין בהקשר זה כי רק לפני כשבועיים פרסמה רשות מקרקעי ישראל הודעת אזהרה חריגה נגד רכישת קרקעות בעסקאות פיקטיביות בצפון, ובעיקר באזור היישובים סכנין ועראבה. על פי אנשי רמ"י, פועלים באזור גורמים שונים "תוך הטעיית הציבור ובניגוד לחוק, מציעים למכירה קרקעות ומגרשים שבניהול רמ"י לתושבי הצפון וגובים מהם כספים שלא כחוק".

לחדשות נדל"ן, עדכונים יומיומיים, דעות וניתוחים, הורידו את אפליקציית מרכז הנדל"ן
אנשי נדל"ן, בואו לשמוע ולהשמיע את דעתכם. הצטרפו לקבוצת הפייסבוק רק נדל"ניסטים ותיחשפו לתכנים בלעדיים לתעשייה

קורסים ואירועים קרובים


משרדי מרכז הנדל"ן, מגדל ב.ס.ר 1, בן גוריון 2 רמת גן
תאריך:
01.01.2020

אולם האירועים "שבע" בתל אביב
תאריך:
31.12.2019

מגדל ב.ס.ר 1, בן גוריון 2, משרדי מרכז הנדל"ן
תאריך:
19.12.2019

נדל"ניוזלטר

מעוניינים לקבל עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן?

הכתבות הנצפות ביותר