Error message

  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).
  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).

You are here

פרסום ראשון: המחוזי ביטל מדיניות עיריית ר"ג בנוגע לתמ"א 38

פסיקה נחרצת של בית המשפט בנוגע לעתירת התאחדות בוני הארץ נגד העירייה והוועדה המקומית • ראש העיר כבר הודיע כי הוא מתכוון לערער לבית המשפט העליון בעניין


ארי יקותיאל, כתב ועורך תוכן, מרכז הנדל"ן
- כתב ועורך תוכן, מרכז הנדל"ן
16.09.19

מתכוון לערער לעליון. ראש עיריית ר"ג, שאמה הכהן
עיריית רמת גן
מתכוון לערער לעליון. ראש עיריית ר"ג, שאמה הכהן

נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט איתן אורנשטיין, ביטל היום (ב') באופן רשמי את מדיניות עיריית רמת גן בנוגע לתמ"א 38. בפסיקתו הנחרצת בנוגע לעתירת התאחדות בוני הארץ, קבע נשיא ביהמ"ש כי "המדיניות החדשה, ובכללה גם הוראות המעבר הנלוות לה, בטלה". 

הנשיא אורנשטיין אמר בדיון כי "ניסוח הצעת החלטה בלוח זמנים כה קצר, שאין בו אלא כדי ללמד על החיפזון שבקידומה, מהווה המשך ישיר לחוסר הסבירות שנפל בהחלטה, קרי על כך שההחלטה התקבלה ללא תשתית עובדתית, תכנונית או משפטית מספקת. סדר הדברים, לפיו קודם תתקבל ההחלטה ורק לאחר מכן תתכבד הוועדה המקומית לבחון את מערך הנתונים, הינו היפוך היוצרות שלא ניתן ולא ראוי להתיר, וביתר שאת כשהיא מבקשת לשמר את מועד קבלת ההחלטה החדשה כמועד בעל מעמד משפטי כלשהו.

הוועדה המקומית הפכה את ברירת המחדל הקבועה בתמ"א 38, לפיה הכלל הוא היעתרות לבקשה להיתר לפי תמ"א 38 לכך שהיתר הבנייה יינתן באופן חריג; בכך שהרחיבה את שיקול הדעת המוקנה לה לסירוב לבקשה להיתר, באופן אשר מציב משוכה גבוהה עד בלתי אפשרית לקבלת היתר לפי תמ"א 38; בקביעת קריטריונים שאינם מעוגנים בתמ"א 38, כגון שיקולים הומניטריים ותקציביים; ובהסטת מרכז הכובד לבנייה במתחמים ולא בחלקה בודדת, שלא בהתאם להוראות התמ"א, ואף מבלי להגדיר מהו מתחם"

הגעתי למסקנה כי בקביעת המדיניות החדשה הוועדה המקומית חרגה מסמכותה, תוך התעלמות מכך שבבסיס תמ"א 38 מצויה התכלית רמת המעלה והחשיבות של הגנה על חיי אדם, אשר רוחה ראוי שתשרה על כל החלטה מכוחה".

השופט אורנשטיין אף נימק בהרחבה את מסקנתו וקבע כי מושתתת על כמה טעמים: "הוועדה המקומית הפכה את ברירת המחדל הקבועה בתמ"א 38, לפיה הכלל הוא היעתרות לבקשה להיתר לפי תמ"א 38 לכך שהיתר הבנייה יינתן באופן חריג; בכך שהרחיבה את שיקול הדעת המוקנה לה לסירוב לבקשה להיתר, באופן אשר מציב משוכה גבוהה עד בלתי אפשרית לקבלת היתר לפי תמ"א 38; בקביעת קריטריונים שאינם מעוגנים בתמ"א 38, כגון שיקולים הומניטריים ותקציביים; ובהסטת מרכז הכובד לבנייה במתחמים ולא בחלקה בודדת, שלא בהתאם להוראות התמ"א, ואף מבלי להגדיר מהו מתחם".

אין מנוס אלא לבטל את המדיניות החדשה - כל זאת תוך שאני ער למצוקות שאליהן הפנתה הוועדה המקומית בכתבי הטענות, וראש העירייה הרחיב על כך בדבריו, אך הפתרון לאלה אינו במדיניות החדשה שננקטה על ידי הוועדה המקומית, אלא במנגנונים חלופיים הקבועים בדין"

כזכור, בדיון קודם שנערך סביב העתירה, דיבר בין היתר ראש העיר, כרמל שאמה הכהן, וקבל על הנזקים שגרמה תמ"א 38, לדבריו, לעיר – בעיקר מבחינה כלכלית. גם לכך התייחס השופט ואמר: "הטעמים שהוזכרו, וטעמים נוספים, מהווים פגמים היורדים לשורשו של עניין, ולכן אין מנוס אלא לבטל את המדיניות החדשה - כל זאת תוך שאני ער למצוקות שאליהן הפנתה הוועדה המקומית בכתבי הטענות, וראש העירייה הרחיב על כך בדבריו, אך הפתרון לאלה אינו במדיניות החדשה שננקטה על ידי הוועדה המקומית, אלא במנגנונים חלופיים הקבועים בדין".

בהתאם לכל אלו קבע השופט אורנשטיין כי מדיניות 2017 – מדיניות העירייה שקדמה להחלטה החדשה - שבה על כנה כמדיניות המחייבת את הוועדה המקומית. עוד פסק כי הוועדה תזרז את הבירור וההחלטה בכל הבקשות למתן היתר לפי תמ"א 38 שעוכבו מיום הבחירות לרשויות המקומיות, קרי סוף אוקטובר 2019, וכי "מצופה שהאמור ייעשה בתוך 3 חודשים ממתן פסק הדין".
נוסף על כך קבע השופט כי עיריית רמת גן תישא בהוצאות העותרת, התאחדות בוני הארץ, בסך 35 אלף שקל. את עתירת ההתאחדות הגישו עורכי הדין איל מאמו ודנה פריד מממשרדי עורכי הדין אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'.

שאמה הכהן: "הנחיתי להכין הערעור לעליון"

ירצה בית המשפט בישראל לקחת אחריות על הרס איכות החיים בעיר רמת גן, מוזמנים כבוד השופטים לבדוק בעצמם את ההיתרים ולחתום עליהם בעצמם. חגיגת הקבלנים על בסיס פסק דין שגוי היא שגיאה קשה מצידם, שכן חגיגת התמ"א 38 החזירית ללא תשתיות בר"ג הסתיימה עם הכרעת הבוחר, ושום הכרעה שיפוטית לא תשנה זאת"

תגובתו של ראש העיר שאמה הכהן לא איחרה להגיע: "עם כל הכבוד לפסק הדין, כל עוד אני ראש העיר אחתום על היתרים רק אם יהיו לנו תשתיות חינוך ותחבורה. כל בקשה להיתר במקום שחסר בתשתיות חינוך, תחבורה ופנאי – תסורב. 

ירצה בית המשפט בישראל לקחת אחריות על הרס איכות החיים בעיר רמת גן, מוזמנים כבוד השופטים לבדוק בעצמם את ההיתרים ולחתום עליהם בעצמם. חגיגת הקבלנים על בסיס פסק דין שגוי היא שגיאה קשה מצידם, שכן חגיגת התמ"א 38 החזירית ללא תשתיות בר"ג הסתיימה עם הכרעת הבוחר, ושום הכרעה שיפוטית לא תשנה זאת.

ידע כל יזם וכל תושב שכל השקעה בבקשה להיתר בנייה שמשלשת ומרבעת את כמות התושבים ללא מענה של תשתיות, היא השקעה על קרן הצבי. הנחיתי כבר להכין את הערעור לבית המשפט העליון וכן החלטה על הקפאת בנייה מוחלטת לפי סעיפים 78-77 לחוק התכנון והבנייה, לאישור הוועדה המקומית".

112 הרצאות, 80 דוברים, 3 אולמות ו-1,500 משתתפים. 100% פרקטיקה, 100% חומר מעשי.
שריינו כבר עכשיו מקום באירוע המקצועי של ענף הנדל"ן ב-7 בנובמבר - פסגת הנדל"ן 2019. להרשמה - https://bit.ly/2TKCUiA

קורסים ואירועים קרובים


מוזיאון ארץ ישראל, חיים לבנון 2 תל אביב, אודיטוריום רוטשילד
תאריך:
15.12.2019

מגדל ב.ס.ר 1, בן גוריון 2, משרדי מרכז הנדל"ן
תאריך:
19.12.2019

מכללת מרכז הנדל"ן - ב.ס.ר 1 קומה 23, רחוב בן גוריון 2 רמת גן
תאריך:
11.12.2019

נדל"ניוזלטר

מעוניינים לקבל עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן?

הכתבות הנצפות ביותר