Error message

  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).
  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).

You are here

עו"ד שירן אטרי בן סימון: "בכל שנה ניתנים בישראל כ-2,500 צווים לפינוי שוכרים"

פודקאסט "מגדל בבל" עוסק בחשש הכי גדול של בעלי נכסים - הצורך לפנות שוכר שלא מתפנה; עו"ד אטרי בן סימון: "נתקלנו לא אחת במשפחות פשע שפלשו לנכסים" 


דרור מרמור
- עורך התוכן במרכז הנדל"ן
27.01.20

פודקאסט שירן אטרי בן סימון
מרכז הנדל"ן
פודקאסט שירן אטרי בן סימון


צו הוצאה לפועל לפינוי נכס הוא המוצא האחרון והמאיים למדי על כל בעל נכס שמשכיר אותו, ומגלה באיחור שהשוכר אינו משלם או שאינו רוצה לעזוב את הנכס. שירן אטרי בן סימון, מנהלת המחלקה המשפטית בחברת ביצורית, הסבירה בפודקסאט "מגדל בבל" שמדובר בתופעה מאוד רווחת: "רובם ככולם משלמים את דמי השכירות, אבל בכל שנה מוגשות בישראל אלפי תביעות לפינוי מושכר. בסופו של יום, ניתנים כ-2,500 צווים לפינוי המושכרים. הבעיה היא, שבעלי הנכסים לא  מודעים לכך שהדרך המשפטית הארוכה שעשו לא מספקת. כדי לפנות נכס צריך את שלב הביצוע, שזה ההוצאה לפועל. בעלי הנכסים שוכחים שיש מערכת שלמה לביצוע הפינוי בפועל".

חברת ביצורית מתמחה בפינוי דיירים, שוכרים או פולשים מכל סוגי הנכסים. החברה פועלת בין היתר כזכיינית של ההוצאה לפועל, רשות האכיפה והגבייה והמרכז לגביית קנסות.

- בפרקטיקה, איך ומתי אני יכול לפנות דייר שלא משלם?

"אחד התנאים המהותיים בהסכם מול דייר הוא תשלום השכירות. אם הדייר לא משלם, כמובן שניתן לנקוט בהליכים. מרבית בעלי הנכסים נותנים צ'אנס לשוכר ולא יורים בתותחים הכבדים כבר אחרי חודש, אבל השאלה היא מה הרף שבעל הנכס יכול לספוג כלכלית ללא תשלום מהנכס. תביעה לפינוי מושכר תוגש לבית משפט, ובדרך כלל מדובר בהליך מהיר יחסית. ובתי המשפט מקדשים את זכות הקניין ומוציאים צו לפינוי".

"לבעל נכס אסור לקחת את החוק לידיו ולהביא בריונים או לנתק לדייר את החשמל והמים, כי זו פשוט עבירה על החוק וגם השופטים לא רואים זאת בעין יפה"

- ומה אני עושה עם הצו?

"מרבית השוכרים לא ירתעו מקבלת פסק דין. לכן, בעלי הנכס פונים ללשכת ההוצאה לפועל ומגישים תביעה לפינוי מושכר, שאותו מבצעים בעלי תפקיד. הם לא בריונים ולא מפחידים, אלא בדרך כלל אנשים שעוברים הכשרות מסודרות. התפקיד שלהם לשלב בין כל הגורמים הנחוצים כדי שלא יתקלו בהתנגדות אלימה, ויש מקרים לא מעטים כאלה. הסמכויות שלהם מאפשרת להסתייע בשוטרים, מנעולנים, גורמי רווחה וסעד, קבלן הריסות, כדי שיוכלו לבצע את הפינוי כמה שיותר מקצועי וחלק ובמינימום התנגדות".

- כמה זה עולה?

"זו מאוד תלוי במה שיש בנכס. דלת אחת, עשר דלתות, מעלית, קשישים, כלבים, מכונות כבדות, חיבור למקורות מים. התשובה לעלויות היא נגזרת של מה שיש בנכס וההתנגדות לפינוי. חשוב לבקר קודם בנכס, כדי לדעת למה מגיעים ולהיערך בהתאם".

"בעל נכס שיש לו צו פינוי יש לו שתי אפשרויות – הוצאה לפועל או בעל תפקיד מורשה במגזר הפרטי. לבעל נכס אסור לקחת את החוק לידיו ולהביא בריונים או לנתק לדייר את החשמל והמים, כי זו פשוט עבירה על החוק וגם השופטים לא רואים זאת בעין יפה".

- למה בכלל ללכת לחברה פרטית ולא לבצע את הפינוי דרך הוצאה לפועל?

"בעל תפקיד מהמגזר הפרטי יותר גמיש. הוא גם יגיע בדרך כלל לנכס קודם, וידע למשל אם יש כלבים להיערך לזה מראש ולא לדחות בסופו של דבר את הפינוי".

- מצד שני, ישנו לא פעם חשש של השוכר שיעיפו אותו מהנכס בתירוצים שונים.

"מהנסיון שלנו זה לא מגיע עד המקום הזה של הוצאה לפועל. בית משפט בודק מה הסיטואציה והנסיבות. יכול להיות שהוא לא שילם, לא התפנה או הרס את הנכס. הכל חוזר להסכמי השכירות שבדרך כלל די סוגרים את הפינה של מה ומותר ומה אסור לעשות בנכס".  

"מרבית הדיירים כשבאים לפנות אותם יודעים שזה קורה, לאחר שהם היו חלק מההליך. הם יכלו להשמיע את שלל הטענות, ואם בסופו של יום בית המשפט גם התרשם שלא היתה הפרה של החוזה הוא יחייב את בעל הנכס להמשיך לקיים אותו".

- יותר קל לפנות שוכר מנכס מסחרי?

"הפרוצדורה זהה. גם כשמדובר באדם פרטי, לרוב בית המשפט לא יתחשב בשאלה כמו מספר הילדים שגרים בדירה. זכות הבעלים בנכס היא עליונה".

- פלישות לא חוקיות זה מורכב יותר?

"רק בפלישה טרייה המחוקק נתן לבעל הנכס זכות לקחת את החוק לידיים, אבל ניתן לו רק 30 ימים לעשות זאת כדי לצמצם ככל הניתן את האפשרות הזו. נתקלנו לא אחת במשפחות פשע שפלשו לנכסים כדי לקבל כסף, אבל בהיערכות מתאימה גם אותם ניתן לפנות בצורה חוקית".  

- מי משלם לפינוי הפלישות הללו?

"האינטרס המיידי של בעל הנכס שהוא יהיה פנוי ומי שנושא בעלויות בשלב המיידי הוא בעל הנכס עצמו, שחשוף גם בעצמו לתביעה אם ההליך לא יתבצע בצורה הטובה ביותר. לאחר שההליך הושלם, הוא יכול לבקש להגדיל את החוב בהוצאה לפועל ולהשית את העלויות בחזרה על השוכר".

- בסוף מדובר בעבודה מאוד לא פשוטה. לא נעים לפנות אמא עם שני ילדים שלא מצליחה לשלם שכירות.

"אכן סיטואציה לא נעימה, אני מודה. בדיוק בגלל זה אנחנו משתדלים להגיע עם הגורמים הנכונים שידאגו להם למקום חלופי. אין ספק שזה כואב, אבל בסופו של דבר לכל אדם שיש בבעלותו נכס, זכותו גוברת".

- והמנגנון עובד? אפשר לפנות כל אחד?

"המנגנון פועל, יש מערכת שלמה שתומכת בבעלי הנכסים, וכל מי שיש לו נכס מרגע שהוא מגלה שיש הפרה יכול לפנות לגורמים המתאימים. יש מענה וניתן לפנות כל נכס בדרך המתאימה לו".  

 

האירוע המקצועי של הענף חוזר – פסגת ההתחדשות העירונית 2020, עם הרצאות מקצועיות והשקת מדד ההתחדשות העירונית הרביעי! שריינו כבר עכשיו מקום באירוע הגדול של הענף, ב-26 במרץ:https://pisga2020.nadlancenter.co.il/?utm_source=%3FLink%3D1005

 

קורסים ואירועים קרובים


מכללת מרכז הנדל"ן - ב.ס.ר 1 קומה 23, רחוב בן גוריון 2 רמת גן
תאריך:
24.03.2020

דיויד אינטרקונטיננטל, תל אביב-יפו
תאריך:
26.03.2020

ואל טורנס, צרפת
תאריך:
14.03.2019

נדל"ניוזלטר

מעוניינים לקבל עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן?

הכתבות הנצפות ביותר