Error message

  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).
  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).

You are here

"הנזק לציבור במצב השוק כיום – כפול; השוק מעוות ודורש שינוי"

מנכ"ל רי/מקס ישראל, ברנרד רסקין, הציג במסיבת עיתונאים את נתוני 2019 של הרשת, והצהיר: "מחירי הדירות יעלו עוד ב-2020, ובחלק מהאזורים – בשיעור דו-ספרתי"


יובל ניסני
- כתב ועורך תוכן, מרכז הנדל"ן
06.01.20

מנכ"ל רי/מקס, ברנרד רסקין, במסיבת העיתונאים היום
אלכסיי טופורובסקי
מנכ"ל רי/מקס, ברנרד רסקין, במסיבת העיתונאים היום

"שוק הנדל"ן בישראל מעוות ודורש טיפול; התפקוד של כל הממשלות, לא רק של זו הנוכחית, דורש שינוי. גם אנחנו, כציבור, דרשנו דברים לא מציאותיים: הורדת מחירים, פתרון מיידי, ושכחנו שנדל"ן הוא נושא לטווח האורך מאוד – וכרגע המצב לא עומד להשתפר". כך אמר היום (ב') מנכ"ל רשת רי/מקס ישראל, ברנרד רסקין, במסיבת עיתונאים מיוחדת שהתקיימה במלון קרלטון בתל אביב, לסיכום פעילות סוכנות תיווך הנדל"ן לשנת 2019.

"היה צפי למחסור בדירות, אך לא ניתן מענה לכך - בנינו פחות דירות ולא יותר", המשיך רסקין. "העלייה במחירי הדיור ובמחירי השכירות נמשכת, והנזק לציבור כתוצאה מכך הוא כפול – בעיד ישלמו יותר על הדירה, ובדרך לשם ישלמו יותר ויותר על השכירות. נוסף על כך תקופת השכירות גם ארוכה יותר.

אני צופה עליית מחירים גדולה יותר ב-2020, בהשוואה ל-2019. העלייה תהיה ברובה חד-ספרתית, אך באזורים מסוימים תהיה גם דו-ספרתית. באזורים שבהם בנו דירות שלא לצורך, עשויה להיות ירידת מחירים מסוימת. אלו אזורים שבשלב כלשהו הציבור יפנה אליהם, אבל ייתכן שיעבור זמן רב עד שזה יקרה"

בהתאם לכך, אני צופה עליית מחירים גדולה יותר ב-2020, בהשוואה ל-2019. העלייה תהיה ברובה חד-ספרתית, אך באזורים מסוימים תהיה גם דו-ספרתית. באזורים שבהם בנו דירות שלא לצורך, עשויה להיות ירידת מחירים מסוימת. אלו אזורים שבשלב כלשהו הציבור יפנה אליהם, אבל ייתכן שיעבור זמן רב עד שזה יקרה.

גם בשוק השכירויות תהיה עלייה, בעיקר באזורי הביקוש כמובן, בייחוד אם נמשיך לנהל מאבק נגד המשקיעים. אנחנו עוד לא יודעים איזו ממשלה תהיה, מי יהיה שר האוצר, מה תהיה המדיניות שלו, ולכן קשה לצפות כרגע מה יהיה".

עליות מחירים מפתיעות בצפת ובטבריה -וגם בלוד וברמלה

בהמשך מסיבת העיתונאים הציג רסקין את המחקר שביצעו אנשי רי/מקס על סמך הנתונים מהסניפים השונים של הרשת ברחבי הארץ. בסך הכול נאספו נתונים מכ-9,000 עסקאות, המציגים את מגמת השינוי במחירים לאורך 2019, בהשוואה ל-2018.

כך, מתברר כי בצפת נרשמו עליות שערים מפתיעות, הן במחירי הדירות והן במחירי השכירויות: מחירי דירות 2 חדרים עלו ב-2019 ב-14.3%, ודירות 5 חדרים – ב-13.6%. מחירי השכירות על דירות 5 חדרים עלו ב-2019 ב-14.3%. הסיבה לכך, לפי רסקין, היא בין היתר התפתחותה של שלוחת אוניברסיטת בר אילן בעיר, עבור הסטודנטים לרפואה. 

עלייה מפתיעה נרשמה גם בטבריה: מחירי המגרשים בעיר שעל שפת הכינרת עלו ב-2019 על פי נתוני רי/רימקס ב-25%, ומחירי דירות גן עלו ב-15.4%; מחירי השכירות לדירות גן עלו גם הם משמעותית בטבריה, ב-19%. בכרמיאל נרשמה עלייה של 11.5% במחירי דירות 5 חדרים. לדברי רסקין, מדובר בעליות חריגות יחסית לפריפריה.

בנהריה, למשל, נרשמה ירידה של 3.6% במחירי דירות 5 חדרים; בקריית ביאליק נרדמה ירידה דרמטית, של 20% בדירות 4 חדרים, וירידה של 19.4% במחירי השכירות לדירות 3 חדרים. לדברי רסקין, מדובר באחד המקומות היחידים בארץ שבהם נרשמה ירידה בשכירות הממוצעת.

גם זיכרון יעקב הציגה עלייה יפה במחירי הדירות – 30% עלייה בדירות 3 חדרים, ו-24% במחירי המגרשים; השכירות בעיירה עלתה ב-33.3% לדירות 3 חדרים. חריש, שהולכת ומתפתחת לעיר, עלו מחירי דירות 3 חדרים ב-28.6%. "בחריש חשבו רבים שהבנייה רבה מדי, אבל נראה שהמקום מצליח", אומר רסקין. "אני חייב להודות שלא ראיתי את הבשורה הזאת מגיעה. העיר התחילה לתפקד כעיר ולא כאתר בנייה; יש בה שירותים קהילתיים, היא מתחילה לתפקד והיא הופכת אטרקטיבית יותר". 

ומה באשר לערים הגדולות? 
בירושלים, בשכונת קריית מנחם, עלו המחירים ב-20.8% לדירות 4 חדרים – זינוק משמעותי ביחס לעיר. בבקעה, לדוגמה, עלו מחירי דירות 4 חדרים ב-14.3%, ובגבעה הצרפתית ב-11.8%. "הנתונים הללו מסתדרים, כי אם יש לחץ במקומות המבוקשים, המשפחות הולכות לאזורים רחוקים קצת יותר ממרכז העיר, כמו שכונת קריית מנחם, וזה מעלה את המחירים בשכונות הללו", מסביר רסקין.

בתל אביב, בשיכון למ"ד, נרשמה יציבות במחירי הדירות, אך השכירויות עלו – ב-9.1% לדירות 3 חדרים. במרכז תל אביב נרשימה עלייה של 7.1% בדירות 3 חדרים, והמחירים למ"ר (נתון שהוקדש למרכז תל אביב בלבד) נעים בין 42 אלף שקל ל-60 אלף שקל. השכירות במרכז תל אביב עלתה ב-13.5%, ואילו מחירי הדירות במזרח העיר – אזור שהופך מבוקש יותר ויותר – עלו ב-11.6%. ברמת גן השכנה עלו מחירי דירות 3 חדרים ב-17.6%, ומחירי השכירויות נותרו דווקא יציבים, עם עלייה מזערית.

בחיפה עלו מחירי דירות 3 חדרים ב-8%, ומחירי דירות 5 חדרים – ב-5.3%. השכירות עלתה ב-8.5% לדירות 3 חדרים, ובשכונת נווה שאנן ספציפית – דווקא נרשמה ירידה במחירי השכירות, ב-13.8%, בפרויקטים המיועדים לתמ"א 38.

במודיעין נרשמה עלייה של 15.2% במחירי קוטג'ים, אך במחירי דירות 4 חדרים דווקא נרשמה ירידה, של 5%. העלייה הבולטת ביותר בעיר היא בשכירות – 25% יותר עבור דירות 3 חדרים, ו-26.5% לווילות במכבים רעות. בחולון עלה מחירה של דירת 5 חדרים ב-17.9%, ומחיר קוטג' – ב-12.9%. לוד מפתיעה גם היא, עם עלייה של 15.4% במחירי דירות 2 חדרים, והשכירות לדירות 5 חדרים עלתה ב-15.6%. ברמלה השכנה עלה מחירה של דירת גן בת 5 חדרים ב-19%. השכירות לדירות בנות 5 חדרים עלתה ב-17.5%.

"הורדת מחירים בשוק החופשי: הדבר המסוכן ביותר שיש"

רסקין המשיך לאחר הצגת הנתונים בסקירת השוק, ודיבר על המשך העלייה בביקוש לדירות בישראל, ועל הסיבות לכך: "שיעור הילודה שלנו הוא בין הגבוהים בעולם המערבי, וזה הולך להביא לביקוש גדול יותר; שיעור המתגרשים עולה, וזה גורם גם כן לגידול בביקוש לדירות; נוסף על כך, היום חלק גדול מאוד מאזרחי המדינה יכול לזכות בהשכלה גבוהה, ויוצא מבית ההורים לטובת לימודים – כפי שקורה בצפת – וגם המגמה הזו דורשת עוד דירות, עבור הסטודנטים". 

הורדת מחירים בשוק החופשי היא הדבר הכי מסוכן שיש. המחירים יורדים רק כשיש מיתון או כשמביאים למיתון, ובמיתון לא קונים, ומחכים, כי המחירים יורדים בכל יום. הרוכשים הפוטנציאליים מחכים למחר, וגם קשה יותר להשיג מימון"

רסקין דיבר גם על ההצהרות הממשלתיות על הורדת המחירים, וביקר את התפיסה הזו: "חשוב להבין: הורדת מחירים בשוק החופשי היא הדבר הכי מסוכן שיש. המחירים יורדים רק כשיש מיתון או כשמביאים למיתון, ובמיתון לא קונים, ומחכים, כי המחירים יורדים בכל יום. הרוכשים הפוטנציאליים מחכים למחר, וגם קשה יותר להשיג מימון. מצד שני, כשהמחירים עולים מהר מדי, זהו גם מצב המביא לחוסר יציבות, וזה מסכן אותי. אני מעדיף יציבות ולא מחירים שעולים מהר מדי". 

רסקין סיפר כי ערך הנכסים שנמכרו באמצעות הרשת ב-2019 הסתכם ביותר מ-5 מיליארד שקל, וערך הנכסים שנקנו – יותר מ-6 מיליארד שקל, ובסך הכול 11.278 מיליארד שקל. סך כל הגידול בעסקאות רי/מקס ב-2019, בהשוואה ל-2018, הוא 11.4%.

לפני כעשרה חודשים התארח רסקין בפרק 7 של פודקאסט מגדל בבל של מרכז הנדל"ן, ודיבר על שוק תיווך הנדל"ן בכללותו:

לחדשות נדל"ן, עדכונים יומיומיים, דעות וניתוחים, הורידו את אפליקציית מרכז הנדל"ן
אנשי נדל"ן, בואו לשמוע ולהשמיע את דעתכם. הצטרפו לקבוצת הפייסבוק רק נדל"ניסטים ותיחשפו לתכנים בלעדיים לתעשייה

קורסים ואירועים קרובים


מכללת מרכז הנדל"ן - ב.ס.ר 1, בן גוריון 2 רמת גן, קומה 23
תאריך:
02.02.2020

דיויד אינטרקונטיננטל, תל אביב-יפו
תאריך:
26.03.2020

ואל טורנס, צרפת
תאריך:
14.03.2019

נדל"ניוזלטר

מעוניינים לקבל עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן?

הכתבות הנצפות ביותר