Error message

  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).
  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).

You are here

בשל הקורונה: הוארכה עד יוני אשרת שהייה ל-1,700 פועלים מסין

כ-1,000 עובדי בנייה אמורים היו להגיע לישראל בעת הקרובה, אך המצב במדינתם אינו מאפשר זאת • הממשלה אישרה הארכת שהייה לעובדים הנמצאים כאן, כדי למנוע מחסור


יובל ניסני
- כתב ועורך תוכן, מרכז הנדל"ן
09.02.20

פועלי בניין מסין. הוותיקים יישארו כאן לפחות עד סוף יוני 2020
שאטרסטוק
פועלי בניין מסין. הוותיקים יישארו כאן לפחות עד סוף יוני 2020

על רקע המצב המורכב בסין בעקבות התפרצות וירוס הקורונה במדינה, החליטה הממשלה היום (א') לאשר את הארכת שהייתם של 1,700 עובדי בנייה מסין אשר כבר נמצאים כאן בישראל – זאת במטרה למנוע מחסור בעובדים בענף הבנייה.

ההצעה, של שרת הבינוי והשיכון ד"ר יפעת שאשא-ביטון, מאפשרת להאריך את שהייתם של עובדים אלו – שהיו אמורים לעזוב את הארץ בקרוב – עד ליוני 2020. זאת משום שכ-1,000 פועלים חדשים, שהיו אמורים להגיע לארץ החל ממחר, לא יוכלו להגיע לפי שעה בשל התפרצות הווירוס ובשל מגבלות משרדי הבריאות בסין ובישראל.

עקב התפרצות נגיף הקורונה הוחלט להשאיר את העובדים הוותיקים עד סוף יוני, ובשלב זה להמתין בהבאת העובדים החדשים. מדיניות זו תיבחן שוב לקראת תום ההארכה. כדי לתת מענה לדרישות ענף הבנייה לידיים עובדות, צפויים להגיע עוד כ-500 עובדים ממולדובה וכ-500 עובדים מאוקראינה"

בדצמבר האחרון ערך משרד הבינוי והשיכון מיונים מקצועיים ל-1,000 מתוך 2,000 עובדים זרים לבניין בהתאם להסכם שנחתם בין המדינות. עובדים אלו עברו מבחנים מקצועיים קפדניים מטעם ישראל בארצם, ונמצאו עומדים בתנאי סף נדרשים לפי ההסכמים הבילטרליים בין ישראל לסין – במטרה להחליף את עובדי הבניין הוותיקים מסין שנמצאים כאן.
 
בהתאם לחוות דעת גורמי מקצוע במשרד הבינוי והשיכון, הפסקת עבודתם של כלל 1,700 עובדי בניין זרים ותיקים קודם הגעתם של העובדים החדשים (שצפויה להתעכב, כאמור, בשל המצב), עלולה להביא לפגיעה בהתקדמותם של פרויקטים חשובים של בנייה למגורים ולתשתיות למגורים המתבצעים בימים אלו. זאת, בין היתר, בהתחשב בכך שהמכסה המרבית הכוללת של עובדי בניין זרים מהמועסקים אצל קבלנים ישראלים באמצעות תאגידי הבניין, עומדת על 15,300 עובדים.
 
על פי ההחלטה, כאמור, מוארכת תקופת העבודה של אותם 1,700 עובדי בניין וותיקים שעדיין נמצאים בישראל, עד לסוף יוני 2020, כפי שנקבע בהחלטה 4618. נזכיר כי רק הבוקר פרסמנו כאן על השלכות אפשריות של התפשטות הקורונה על ענף הנדל"ן בסין עצמה - השלכות שיכולות לעלות לענף הסיני במאות מיליארדי דולרים.

כדי למנוע פגיעה ועיכובים בענף הבנייה, מאריכה הממשלה את העסקתם של עובדי בנייה ותיקים מסין שנמצאים בארץ. הדבר נדרש על מנת להבטיח שגם במצבים חריגים כמו המצב כעת, לא תיפגע תנופת הבנייה בישראל, לטובת רוכשי הדירות"

 
ד"ר שאשא-ביטון, שרת הבינוי והשיכון: "כדי למנוע פגיעה ועיכובים בענף הבנייה, מאריכה הממשלה את העסקתם של עובדי בנייה ותיקים מסין שנמצאים בארץ. הדבר נדרש על מנת להבטיח שגם במצבים חריגים כמו המצב כעת, לא תיפגע תנופת הבנייה בישראל, לטובת רוכשי הדירות".
 
בנימין דרייפוס, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון: "מחובתנו, כמשרד האמון על ענף הבנייה בישראל, לפעול ולהיערך לכל תרחיש, ולהבטיח המשך תקין של פרויקטי בנייה ותשתיות בארץ. על כן אנו פועלים כל העת להבאת פועלי בנייה לענף, בהתאם להסכמים בילטרליים עם מדינות שונות. במיוחד היום חשוב לוודא כי מכסת העובדים מסין לא תיפגע לאור מגפת הקורונה, ולשם כך נועדה החלטת הממשלה שאושרה היום".
  
נתנאל לפידות, סמנכ"ל אסטרטגיה ומדיניות במשרד: "עקב התפרצות נגיף הקורונה, ולאחר התייעצות עם משרד הבריאות, הוחלט להשאיר את העובדים הוותיקים עד סוף יוני, ובשלב זה להמתין בהבאת העובדים החדשים. מדיניות זו תיבחן שוב לקראת תום ההארכה ובכפוף להנחיות משרד הבריאות. נוסף על כך, וכדי לתת מענה לדרישות ענף הבנייה לידיים עובדות, צפויים להגיע עוד כ-500 עובדים ממולדובה וכ-500 עובדים מאוקראינה".

מוקדם יותר היום סייר נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, באתרי בנייה ונפגש עם העובדים הסינים אשר עובדים באתרים – על רקע המצב הקשה בארצם. הוא שוחח עם הפועלים והתייחס להחלטה להאריך את אשרת השהייה: "ענף הבנייה נמצא בשנתיים האחרונות בשיא בהיקפי התחלות הבנייה, וזקוק לכל זוג ידיים עובדות שניתן לגייס בו. לכן חשוב מאוד ששרת הבינוי והשיכון, שר הפנים ורשות ההגירה והאוכלוסין הגיעו להסכמות בעניין השארת העובדים שתוכננו לחזור לסין, עד למציאת פתרון. 

אנחנו, בוני הארץ גאים ותומכים בעובדים הסיניים המסורים והנאמנים, שמצויים בסערת רגשות. אנחנו מאחלים לכל העובדים הסינים בענף, לשגרירות סין בישראל ולממשלת סין שמצב החירום הבריאותי בסין יחלוף במהרה ושבני משפחותיהם של העובדים יעברו את המשבר בריאים ושלמים".

האירוע המקצועי של הענף חוזר – פסגת ההתחדשות העירונית 2020, עם הרצאות מקצועיות והשקת מדד ההתחדשות העירונית הרביעי! שריינו כבר עכשיו מקום באירוע הגדול של הענף, ב-26 במרץ:https://pisga2020.nadlancenter.co.il/?link=1005

קורסים ואירועים קרובים


מכללת מרכז הנדל"ן - ב.ס.ר 1 קומה 23, רחוב בן גוריון 2 רמת גן
תאריך:
24.03.2020

דיויד אינטרקונטיננטל, תל אביב-יפו
תאריך:
26.03.2020

ואל טורנס, צרפת
תאריך:
14.03.2019

נדל"ניוזלטר

מעוניינים לקבל עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן?

הכתבות הנצפות ביותר