Error message

  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).
  • Notice: Undefined variable: delimiter in rp_breadcrumbs_breadcrumb() (line 440 of /var/www/html/sites/all/modules/custom/rp_breadcrumbs/rp_breadcrumbs.module).

You are here

"בהצהרות וחקיקה עשינו דרך יפה, אבל לפקידות יש מחשבות משלה"

פיני מלכה, בעלי חברת מעוז דניאל, מספר על המשך המאבק להקמת כפר הנופש בפלמחים, על ראשי רשויות שמשנים מדיניות ללא אחריות ועל ההחלטה לעבוד רק בישראל


דרור מרמור
- עורך התוכן במרכז הנדל"ן
25.11.19

פודקאסט פיני מלכה
מרכז הנדל"ן

פיני מלכה הקים לפני כ-30 שנה ביחד עם רעייתו רחל את חברת הנדל"ן מעוז דניאל, ומאז הוא לומד כמעט מדי יום ש"עד שזה לא נגמר, זה לא נגמר", ושבלת"מים הם שגרה יומיומית בענף הנדל"ן. זה לא רק עשרות הפרויקטים שהחברה מקדמת כבר 20 שנה בדרך הייסורים של התחדשות עירונית – פינוי בינוי ותמ"א 38, אלא אפילו ברכישת קרקעות זמינות לבנייה. הדוגמא המובהקת ביותר היא כמובן הקרקע שרכשה מעוז דניאל בשנת 2004 על חוף פלמחים, במכרז שהוציאה רשות מקרקעי ישראל להקמת כפר נופש על שטח של 75 דונם לא רחוק מהחוף המפורסם. 15 שנה אחר כך, הפרויקט עדיין מתגלגל בבתי משפט, לאחר שהירוקים הרימו קול זעקה ועצרו את הפרויקט, מבלי שמישהו פיצה את החברה.

בפודקסאט "מגדל בבל" שוחחנו עם בעלי החברה, פיני מלכה, על יזמות, ביצוע, ההחלטה להישאר בארץ וההתנהלות בחברה משפחתית, שלא מזמן שצירפה גם את הדור הבא.

מלכה: "במשך 30 שנה לא ראיתי שינוי או ניסיון נלמד במדינת ישראל. המדיניות עדיין משתנה לעיתים קרובות, ואין שינוי ברצון לייצר ביטחון בענף הנדל"ן".

"ירוקים זה דבר אמופרי, שאני לא יודע לאן להסתכל כדי לראות אותו. זה דחיפה של אג'נדות ממדורים מסוימים בעיתונים, של מי שיש לו עניין לשדר צעקה. בסופו של דבר, תוכנית כפר הנופש בפלמחים אושרה בצורה מדוקדקת ובתוכניות של מדינת ישראל הנקודה הזו עדיין צבועה ככפר נופש. מה שקרה קרה מתחת לרמות האלה, בחוסר סמכות, וברמיסת כל חוקי התכנון והבנייה"

- הניסיון המר שלכם הוא דווקא ברכישת קרקע מוכנה לבנייה, שהוחלט שלא יקום עליה הפרויקט שלשמו היא נקנתה.

"אנחנו ממתינים להחלטה של בית משפט. מבחינת מדיניות המדינה, שום דבר לא השתנה מאז שקנינו את הקרקע במכרז כדין ועם תוכנית מפורטת. השקענו בקרקע הזו עשרות מיליוני שקלים, לא לקחנו עבודות אחרות, וכשפרויקט כזה נתקע ההשלכות חמורות על החברה. למזלנו צלחנו את זה".

- איך באמת? פרויקט גדול שמשתבש יכול בקלות לקבור חברה.

"חד משמעית. לשמחתנו נכנסנו לזה כשהייתי חזקים, למרות שזה היה בשלהי תקופה קשה לכלכלה ולבטחון בישראל".

- והלקח הוא לא להתעסק יותר בקרקעות רגישות מדי? נזכיר שבפלמחים הגיעה בחורה מתולתלת ונחמדה, ועצרה את הפרויקט שלכם במפגן מחאה גדול.

"אני לא מתייאש, לא בקלות בכל אופן. הירוקים זה דבר אמופרי, שאני לא יודע לאן להסתכל כדי לראות אותו. זה לא גוף מאורגן או משהו שאתה מסוגל להתמודד איתו. זה דחיפה של אג'נדות ממדורים מסוימים בעיתונים, של מי שיש לו עניין לשדר צעקה, שלא בהכרח רואה את מה שהציבור רואה. הציבור בישראל רוצה שהמדינה תתפתח גם בכיוון הנופש, וזה המקום היחיד המאושר באזור המרכז לכפר נופש. משרד התיירות עדיין מתייצב מאחורי הפרויקט הזה ולא מוכן שחלילה הוא לא יאושר".

- דה פקטו, 15 שנה אחרי הרכישה עדיין לא הנחתם שם לבנה. הצליח למתנגדים.  

"לא יודע אם הצליח להם, אבל הכשיל אחרים. לצערי אנשים נוטים להיות יותר פופוליסטיים ולא ענייניים. בסופו של דבר, זו תוכנית שאושרה בצורה מדוקדקת אחרי 19 שנים, ורק אז הוחלט לשווק אותה. בתוכניות של מדינת ישראל הנקודה הזו עדיין צבועה ככפר נופש. מה שקרה קרה מתחת לרמות האלה, בחוסר סמכות, בהחלטות שמי שקיבל אותן היה אסור היה לו לקבל אותן, וברמיסת כל חוקי התכנון והבנייה. ראוי שזה יתוקן ואני מקווה שבית המשפט יתקן זאת".

- והיום אתה הרבה יותר נזהר ברכישת קרקעות?

"המדיניות שלנו הרבה יותר זהירה, מתמקדת יותר בדברים סגורים, למרות שהניסיון מראה שגם דברים סוגים לפעמים יכולים להתקע. אנחנו ילדי הארץ, אנחנו בונים בארץ, הבנייה בישראל חשובה לנו ואנחנו גאים בה, הילדים הצטרפו עכשיו לחברה וזה נתן לנו אופק רחוק יותר, ואנחנו לא מתכוונים להתייאש. בסוף המאמצים אמורים לשאת פרי".

- החלפת רכישת קרקעות בכניסה לפרויקטים של התחדשות עירונית, תחום שמלא בלא פחות אי ודאות מצד המדינה.

"כשאנחנו אומרים מדינה, דווקא ממנה אנחנו מקבלים משוב טוב. בהצהרות ובחקיקה עשו דרך ארוכה ויפה. כבר בשנת 1999 הרמנו פרויקטים של פינוי בינוי ברמת גן, מתוך אילוץ, והמדיניות של הממשלה מאז די עקבית. הבעיה היא ברמת הביצוע. אנחנו פוגשים פקידות שיש לה מחשבות משלה והיא מתרגמת אותן למעשים, גם אם זה לא בסמכותה, ופוליטיקה ברמת הרשויות המקומיות שכדי להיבחר צריכה לומר דברים כאלה ואחרים. רמת הסיכון אכן גבוהה והוודאות מאוד נמוכה.

"שינוי מדיניות זה משהו שצריך ויכול להיות, זה לא דבר מקודש, אבל צריכה להיות דרך סדורה לעשות את זה וחייבים לסדר בחקיקה הליך סדור של שינוי מדיניות. צריך להציג אלטרנטיבה, חוות דעת משפטית ותקציבית של ההשלכות, וההחלטה צריכה להיות מאוזנת ונכונה. אם הכל יונח על השולחן בצורה מסודרת, שינויי מדיניות יהיו אפילו מבורכים"

"המדיניות הממשלתית בסדר גמור והמסר ברור, ודה פקטו בשטח אנחנו רואים התנהלות של ראשי ערים שהיא לא נכונה ופוגעת, וצריך לבצע חקיקה לגבי היכולת של ראשי ערים להפוך כיוון. זו פגיעה מהותית וגם היכולת הכלכלית של אותן ערים לספוג תביעות כספיות בעקבות השינויים הללו לא נשקלת. אני סבור ששינוי מדיניות זה משהו שצריך ויכול להיות, זה לא דבר מקודש, אבל צריכה להיות דרך סדורה לעשות את זה וחייבים לסדר בחקיקה הליך סדור של שינוי מדיניות. צריך להציג אלטרנטיבה, חוות דעת משפטית ותקציבית של ההשלכות, וההחלטה צריכה להיות מאוזנת ונכונה. אם הכל יונח על השולחן בצורה מסודרת, ההחלטות שיתקבלו יהיו קרובות לחקיקה ושינויי מדיניות יהיו אפילו מבורכים".

- יש ערים שלא תתקרב אליהן?

"כל הערים דומות, חוץ מתל אביב, שהיא עיר סדורה יותר מאחרות. שם אתה יודע שאתה נכנס לצד אחד של המבוך והולך בהתאם לשילוט, ואילו בשאר המקומות אין שילוט ואין תאורה והרבה פעמים כבר באמצע אתה מגיע למבוי סתום ללא מוצא".

- וכל השנים הללו, למה לא יצאת כמו כולם לחו"ל?

"לבנות בחו"ל זה מבנה אישיות. אני באופן אישי לא יכול שלא לישון בלילה בבית, וזה היה חסם הראשון. אני רוצה בסופו היום לבוא הביתה ולשתות מרק ולהיות קרוב לאתרים שלי. וכשאני רואה את התועלת שצמחה לאנשים שהלכו איתי בדרך הזו, בפינוי בינוי ובתמ"א, יש בזה נחמה ויכולת לארגן שיכחה מהתהליך הקשה. יש בזה סיפוק אדיר".

- לכן בחרתם לעסוק כמעט אך ורק במגורים, ולא למשל משרדים ומסחר?

"אני 30 שנה בענף הזה וראיתי מה קרה למסחר ולמשרדים בשנים קשות. זה לימד אותי לקח. בדיור למגורים הביקוש נשאר והאוכלוסיה גדלה, ואנחנו שמחים לקחת חלק".

"לבנות בחו"ל זה מבנה אישיות. אני באופן אישי לא יכול שלא לישון בלילה בבית, וזה היה חסם הראשון. אני רוצה בסופו היום לבוא הביתה ולשתות מרק ולהיות קרוב לאתרים שלי. וכשאני רואה את התועלת שצמחה לאנשים שהלכו איתי בדרך הזו, בפינוי בינוי ובתמ"א, יש בזה נחמה ויכולת לארגן שיכחה מהתהליך הקשה. יש בזה סיפוק אדיר"

- ההחלטה להיות החברה הקבלנית המבצעת קשורה לכך?

"לבנות זו ציונות אמיתית, זה מאמץ גדול, זה חזון, אבל זה בהחלט ברמת סיכון מאוד גבוהה. חברות הבנייה מוחלשות, תלויות ברצונו הטוב של מזמין העבודה, ולכן אנחנו מקווים שגם בעתיד לא נצטרך לבצע ליזמים אחרים אלא רק לעצמנו. ביצוע זה לא תענוג גדול, זה כן חוויה יצירתית וגאווה גדולה, אבל אנחנו מבצעים לעצמנו והרווח על הביצוע לא מהווה שיקול, אלא הרצון לתת מוצר מצוין ללקוחות וחווית קנייה שמלווה גם בשיווק, גם בבנייה עצמה, וגם באחריות עשרות שנים אח"כ".

- ומה זה אומר להיות חברה משפחתית - עבודה עם אישתך והילדים?

"זה כיף בדרך כלל, אבל יש גם צמתים. העבודה זו התעסקות מקצועית, שכל אחד מביא לתוכה את הערך המוסף שלו. אני בצד הטכני החוזי, ורחל יותר בצד של העיצובים, הנגישות לאנשים, היכולת לייצר קשרים עם אנשים בצורה קלה ופתוחה. הילדים - דניאל, איתמר וכרמל - מכבדים מאוד את הידע שלנו וההחלטות מתקבלות רק בהחלטות משותפות".

- אתה לא אומר להם שזה מסוכן ושילכו לעסק אחר?

"אמרתי להם, וזו הסיבה שהתנינו את ההצטרפות שלהם במסלול לימודים אקדמי לפני כן. ביום מן הימים, אם יהיה להם רצון או צורך, הם יוכלו לפרוש לעניינים שלהם בלי להיות מחוברים לעסק המשפחתי. בינתיים הם בוחרים להישאר, ואני שמח על זה".

לחדשות נדל"ן, עדכונים יומיומיים, דעות וניתוחים, הורידו את אפליקציית מרכז הנדל"ן
אנשי נדל"ן, בואו לשמוע ולהשמיע את דעתכם. הצטרפו לקבוצת הפייסבוק רק נדל"ניסטים ותיחשפו לתכנים בלעדיים לתעשייה

 

 

 

קורסים ואירועים קרובים


משרדי EY ישראל, דרך מנחם בגין 144, בניין מידטאון (קומה 5), תל אביב
תאריך:
28.01.2020

מכללת מרכז הנדל"ן - ב.ס.ר 1, בן גוריון 2 רמת גן, קומה 23
תאריך:
02.02.2020

דיויד אינטרקונטיננטל, תל אביב-יפו
תאריך:
26.03.2020

נדל"ניוזלטר

מעוניינים לקבל עדכונים שוטפים על כל מה שחם בעולם הנדל"ן?

הכתבות הנצפות ביותר